Drzewo w Gucin-Gaju


    Służewiec

   W 1817 roku niedaleko kościoła św. Katarzyny, Stanisław Kostka Potocki wybudował rekreacyjny Gucin. Nazwę swoją zawdzięczał imieniu wnuka Stanisława Kostki, który co prawda miał na imię August, ale nazywany był Guciem. Malowniczo położony na wzgórzu służewskim, u podnóża kościoła św. Katarzyny schodził aż do stawu. Swoją nową rezydencję wilanowską wybudował Potocki wykorzystując XVIII-wieczny ośrodek dworski złożony z pałacyku i zespołu budynków gospodarczych. Istniejące tu budynki przebudował i uzupełnił nowymi, a zakładając ogród spacerowy na wzgórzu oraz sad u jego podnóża, uporządkował i upiększył otoczenie.

   Po jego śmierci owdowiała małżonka założyła tu w latach 1821-1830 Gucin-Gaj, ogród-pomnik. Ustawiono tu kamienie z okolicznościowymi napisami i obeliski, posadzono drzewa dla upamiętnienia Stanisława i Ignacego Potockich - wielkich mężów stanu. Sadzili je przyjaciele i krewni. Prawdziwą ozdobą gaju były sarkofagi. Największy i najbardziej okazały był sarkofag ufundowany przez panią Aleksandrę w 1824 roku. Jej też fundacji był obelisk zwieńczony marmurową urną. Obelisk wystawili też minister Tadeusz Mostkowski wraz z żoną oraz syn Stanisława Kostki - Aleksander. Znajdowały się tu również kamienie okolicznościowe fundowane przez wybitne osobistości epoki, takich jak np. Michał SZubert, założyciel i dyrektor Ogrodu Botanicznego. Drzewa sadzili Adam Czartoryski z żoną, Julian Ursyn Niemcewicz, prymas Szczepan Hołowczyc, ministrowie Królestwa Kongresowego: Marcin Badeni i Stanisław Staszic, profesorowie UW Zygmunt Zygmunt Vogel czy Samuel Bogumił Linde.

   Do 1856 Gucin był w rękach potomków Potockiego. Później był dzierżawiony i popadał w ruinę. Ostatecznego dzieła zniszczenia dopełniła II Wojna Światowa. Wycięto wszystkie drzewa. Ocalały tylko 2 pomniki (sarkofag i obelisk z urną), które zostały przeniesione w 1963 roku do Wilanowa. Na terenie Gaju powstały urządzenia potrzebne do prowadzenia gospodarki hodowlanej Przedsiębiorstwa Centrali Rybnej.Park w pobliżu kościoła św. KatarzynyKościół św. Katarzyny na Służewiu - zdjęcie 1Kościół św. Katarzyny na Służewiu - zdjęcie 2Tablica informacyjna znajdująca się na tyłach kościoła.

Autor: Małgorzata Błędowska, kl. 2B

Zdjęcia: Ewa Psiurska, kl. 2B

Źródło:

       * Krawczyk J., Ursynów wczoraj i dziś, wyd. Pagina, 2001

powrót