Pomnik Mikołaja Kopernika


   Pomnik Mikołaja Kopernika został ufundowany przez Stanisława Staszica (który pokrył 2/3 kosztów jego budowy). 30 września 1820 roku została podpisana umowa na jego wykonanie. Posąg o wysokości 2,8 m wykonał duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen (który wzniósł także pomnik Józefa Poniatowskiego w Warszawie). Został odsłonięty 11 maja 1830 roku, czyli już po śmierci Staszica, przez Jana Ursyna Niemcewicza.

   Pomnik ten jest pierwszym pomnikiem świeckim, wyłączając pomniki władców i wodzów. Przedstawia Mikołaja Kopernika siedzącego na granitowym cokole, w rzymskiej todze, z modelem układu słonecznego i z cyrklem w rękach.

   W czasie okupacji Niemcy zasłonili polski napis "Mikołajowi Kopernikowi - Rodacy" płytą z napisami niemieckimi, którą w akcji sabotażowej zdjął żołnierz Szarych Szeregów Alek Dawidowski. W październiku 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, pomnik został uszkodzony. Przeznaczono go na złom i wywieziono, jednak ocalał. W czerwcu 1945 roku odnaleziono go w miejscowości Hajduki koło Nysy. 22 lipca 1945 roku, jeszcze nie odnowiony, stanął na dawnym miejscu; stał się symbolem odnawiającego się życia w Warszawie.

   Po naprawieniu uszkodzeń w 1949 roku przez zakład braci Łopieńskich, wrócił na dawne miejsce (stanął trochę bliżej Pałacu). Oprócz warszawskiego, istnieją jeszcze dwa identyczne pomniki Kopernika odlane z tego samego modelu: w Montrealu i w Chicago.

Autor: k1b

Bibliografia:

       * eela1.blox.pl
       * www.niepelnosprawni.info
       * www.islandia.org.pl

Położenie: przed frontem Pałacu Staszica (Nowy Świat 72)

powrót